Wybierając meble kuchenne często kierujemy się ich wyglądem i względami estetycznymi. Pamiętajmy jednak, że nowoczesna kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i dopracowana pod względem użytkowym. Powinna posiadać rozwiązania pozwalające maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i ułatwiające codzienną pracę w kuchni.
Współczesne meble kuchenne to nie tylko szafki z półkami. Wiele praktycznych systemów pozwala wykorzystać miejsca, które wcześniej były niedostępne. Stosując szafki typu cargo, systemy narożnikowe, czy szuflady z pełnym wysuwem ułatwiają przechowywanie w miejscach trudno-dostępnych.
Podstawowe wyposażenie każdej kuchni, to oczywiście szuflady. Różne wielkości szuflad i systemy podziału wewnętrznego, pozwalają na dopasowanie do rodzaju przechowywanych przedmiotów. Nowoczesne szuflady można całkowicie wysuwać, co ułatwia bezpośredni i komfortowy dostęp do ich zawartości. Systemy jezdne zapewniają płynny, delikatny ruch, ciche domykanie, a wsuwanie i wysuwanie szuflady nie wymaga wysiłku. Można je także obciążać znacznym ciężarem, najlepsze dostępne na rynku szuflady potrafią wytrzymać obciążenie dynamiczne do kilkudziesięciu kilogramów.
Specjalnym rodzajem jest szuflada zlewozmywakowa. Także to miejsce możemy w pełni wykorzystać. Podłużne komory szuflady dedykowane są do przechowywania środków do zmywania, gąbek i ściereczek.
Doskonałym uzupełnieniem szuflad są organizery. Pozwalają na podział wnętrza szuflady na strefy dopasowane do rodzaju przechowywanych przedmiotów. W ten sposób łatwo zachować porządek i optymalnie wykorzystać przestrzeń szuflady. Idealnym przykładem organizera jest wkład na sztućce. Systemy podziału wewnętrznego często stosowane są w większych szufladach. Najpraktyczniejsze rozwiązania posiadają możliwość zmiany podziału, który możemy modyfikować w dowolnej chwili zależnie od potrzeb.
W przypadku szafek umieszczonych w dolnej części najlepiej sprawdzają się drzwiczki otwierane na bok.
Szafki górne możemy wyposażyć w co najmniej kilka sposobów otwierania frontów:
Pierwsze dwa rozwiązania umożliwiają zabudowę całej ściany, ponieważ szafki nie kolidują ze sobą. Mechanizm podnośnika pozwala zatrzymać front w dowolnej pozycji, eliminując całkowicie ryzyko uderzenia się w głowę.
W przypadku szafek umieszczonych wysoko, pod sufitem możemy skorzystać z dedykowanego rozwiązania, jakim są klapy uchylne. Szczególnie sprawdzają się w przypadku szafek niskich i szerokich jednocześnie.
Dzięki narożnym systemom przechowywania eliminujemy problem wykorzystania przestrzeni w narożnikach. Najpopularniejsze, półki obrotowe pozwalają łatwo przechowywać garnki i inne duże przedmioty. Bardziej skomplikowane mechanizmy do szafek narożnikowych działają np. na zasadzie wyciągania koszy przednich i przesunięcia tylnych do przodu. Całość płynnie wyjeżdża za jednym pociągnięciem, podczas otwierania szafki. Tego typu rozwiązania charakteryzują się lepszym wykorzystaniem przestrzeni oraz wysoką jakością ruchu i ciekawym wzornictwem.
Szafka typu cargo to moduł półek lub koszy, który wysuwa się po pociągnięciu za front. Delikatne pociągnięcie płynnie wysuwa cargo z całą zawartością poza szafkę. Zintegrowany system hamowania pozwala na ciche zamknięcie i otwarcie mechanizmu. Dzięki cargo możemy wypełniać wąskie przestrzenie w strefie pod blatem. Wysokie szafki cargo mogą służyć do zabudowy słupków, oferują dużo miejsca i pozwalają na dowolną konfigurację w zależności od potrzeb. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać cargo o różnych szerokościach.
Łatwe sortowanie odpadów ułatwiają systemy pojemników. Najpopularniejsze są pojedyncze pojemniki wstawiane do szuflady. Bardzie zaawansowane posiadają dodatkowe przegródki na środki czystości i półki na przedmioty, których używamy podczas sprzątania.
Nowoczesne meble kuchenne coraz częściej nie posiadają tradycyjnych uchwytów. Wypierają je rozwiązania bardziej estetyczne, zapewniające spójny wygląd frontów. Są to uchwyty frezowane bezpośrednio we frontach, uchwyty aluminiowe wpuszczane we fronty, bądź rozwiązania bez uchwytów.
Szafki bez uchwytów mogą być otwierane w systemie typu Tip-On, zwanym inaczej „na klik”. System łączy w sobie zalety mechanicznego wspomagania otwierania ze sprawdzonym systemem hamowania, który dba o delikatne i ciche zamykanie. Wystarczy popchnąć front, a on samodzielnie się wysunie na niewielką odległość, chwytamy i wyciągamy.
Otwieranie i zamykanie frontów może być także realizowane w pełni automatycznie przez mechanizm elektryczny. Delikatne naciśnięcie frontu wystarczy, by system aktywował jego otwarcie. Aby zamknąć, wystarczy nacisnąć przycisk umieszczony w boku korpusu, bądź pchnąć lekko front.
Praca w kuchni wymaga dobrego oświetlenia przestrzeni roboczej blatu. Współczesne meble kuchenne mogą być wyposażone w lampy punktowe bądź listwy oświetleniowe. Do wyboru mamy wiele rodzajów oświetlenia i wzorów opraw. Jeśli chcemy aby elementy oświetlenia stanowiły element ozdobny mebli, najlepiej zastosować oprawy montowane na ścianie, pod oraz nad szafkami. Oświetlenie montowane na górze szafek nie tylko ładnie rozjaśnia fronty szafek, ale także wnętrze kuchni. Oświetlenie może być także montowane w korpusach szafek, dzięki czemu możemy podkreślić kształt mebla, bez zwracania uwagi na samą lampę.
Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem są paski ledowe montowane pod szafkami. Wypuszczone fronty maskują profil aluminiowy, przez co całość jest bardzo estetyczna, a zarazem praktyczna.
Jeżeli zależy nam bardzo na wysokim poziomie estetyki kuchni, gniazdka elektryczne możemy schować w blacie. Może nie są tak praktyczne jak standardowe gniazda naścienne, ale efekt wizualny jest bardzo ładny.
Wybierając rozwiązania, w które chcemy wyposażyć meble kuchenne, zwłaszcza jeśli wykonujemy je na wymiar, na zamówienie, warto postawić na nowoczesność i funkcjonalność. Dzięki temu przestrzeń będzie najlepiej wykorzystana, a codzienna praca w kuchni łatwa i przyjemna.