Meble kuchenne w stylu skandynawskim – styl z wyboru czy chwilowa moda

Indywidualny charakter wnętrza połączony z niezwykła dbałością o funkcjonalność każdego elementu mebli kuchennych stworzonych na wymiar – oto obraz kuchni w stylu skandynawskim.

karina opole białe nowoczesne meble kuchenne allmeb opole

Zdecydowany charakter mebli opiera się modzie na stosowanie ozdobnych dodatków w każdym detalu. Nie znajdziemy tutaj ekstrawaganckich gałek, uchwytów czy wymyślnych zdobień frontów szafek. Wykończenie powierzchni także jest surowe. Lakierowane na wysoki połysk powierzchnie nie zagoszczą w kuchni skandynawskiej, nie pasują do opracowywanego od wielu lat stylu, za bardzo odbiegają od jego podstawowego nurtu związanego z wydobywaniem natury materiału mebla.

Charakterystyczne cechy dla kuchni skandynawskiej

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim stylu opiera się o listę charakterystycznych zasad:

  • minimalizm i prostota formy
  • funkcjonalność i zasadność zastosowania każdego rozwiązania i przedmiotu
  • wykorzystanie naturalnych materiałów
  • stosowanie jasnych, stonowane i rozbielonych kolorów
  • uzyskanie przestronności i przejrzystości wnętrza

Kuchnia w stylu skandynawskim

Mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego znani są z wyjątkowego doceniania materiałów pochodzenia naturalnego takich jak drewno, skały, tkaniny bez dodatków sztucznych. Wnętrza charakteryzują się prostotą i ekologicznym spojrzeniem na wystrój. Nie zawsze musi być to lite drewno, ale przerobione w myśl „eko” z powodzeniem radzi sobie z zabudowani z drewna litego. Meble, często malowane farbami matowymi, wzbogacone o blat, półwysep, czy wyspę kuchenną z naturalnego drewna w oryginalnym odcieniu tworzą charakter skandynawskiego designu.

karina nowoczesne meble kuchenne w klasycznym wydaniu

Szafki zazwyczaj mają proste kształty, czasami ozdobione małymi listwami czy frezami, ale zawsze w minimalnym stopniu wpływającymi na wygląd całości. Zabudowa kuchenna musi zachować surową formę podstawowych kształtów geometrycznych, prostokąta, kwadratu, koła.

Rezygnacja z uchwytów do frontów kuchennych łączona jest coraz częściej z uchwytami frezowanymi w szczycie frontu, bądź z systemami wspomagającymi otwieranie szafek, typu „Tip-On”, dzięki którym szafka nie ma żadnego elementu, który zakłócał by formę prostokąta.

Zabudowy kuchenne utrzymane w stylistyce skandynawskiej hołdują prostocie. Na pozór nieprzydatne, kryją w sobie szafki z mnóstwem półek. Dzięki dużej ilości odpowiednio dobranej wielkości schowków praca w kuchni jest łatwa i przyjemna. Łatwo utrzymać porządek i czystość, przez co codzienne korzystanie z kuchni staje się prostsze. W stylu skandynawskim pomimo surowości wykończenia stosuje się nowoczesny sprzęt AGD, wkomponowany w zabudowę meblową, lub też zupełnie niewidoczny, ukryty pod frontami szafek kuchennych.

Skandynawska kolorystyka kuchni

Biel w różnych tonacjach i odcieniach tego koloru. Bez wątpienia ta barwa kojarzy nam się z wnętrzami w stylu skandynawskim. To obecny trend w meblach kuchennych do zabudowy. Takie kolory jak odcienie ecru, rozbielone błękity, pudrowy róż oraz inne rozświetlające kolory, tworzą doskonałą bazę z którą łączymy drewno w kolorze naturalnym. To ono podkreśli ekologiczny charakter kuchni. Brak ciemnych elementów w części widocznej można rekompensować ciemnymi zawiasami bądź wzmocnieniami, które są ukryte we wnętrzach szafek.

Jasną podłogę możemy przełamać szarym bądź brązowym dywanikiem dekoracyjnym. Jeśli zdecydujemy się na ciemniejszą podłogę, powinna pokazywać słoje drewna bądź być wykonana z kamienia z widocznym naturalnym wzorem. Całość, odpowiednio dobrana stworzy na pewno niepowtarzalny efekt, którym chcemy się pochwalić i wyróżnić.

Dodatki ocieplą wnętrze

Kuchnia w zabudowie w stylu skandynawskim przed ostatecznym zakończeniem aranżacji wydaje się chłodna i surowa. Potrafią to zmienić odpowiednio dobrane dodatki dekoracyjne, takie które stosuje się dla typowych wnętrz. Dobrane zgodnie z charakterem wnętrza zasłony, półeczki, serwetki oraz wazoniki ze świeżymi kwiatami dadzą efekt pięknego, nowoczesnego wnętrza spójnego ze stylem skandynawskim.

Kuchni nie można jednak zagracić. To naczelna zasada. Każda pani domu ma kilka przedmiotów, których używa cały czas w kuchni, pozostała powinna być schowana. Nie możemy burzyć harmonii wnętrza tłumacząc to wzrostem funkcjonalności.
Jeśli jesteście zainteresowani kuchnią w stylu skandynawskim lub jakąkolwiek inną kuchnią stworzoną na wymiar lub według projektu, proponujemy Allmeb Opole. Wykorzystujemy na wysokiej jakości materiały, których indywidualny dobór gwarantuje satysfakcję i zadowolenie. Sprawdźcie meble kuchenne skrojone na miarę waszych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu.